English For Business Meetings

i v audio verzi

Kurzem provází Bronislav Sobotka Anglicky

Cena: 690 Kč s DPH

Počet lekcí:
25
Celková délka videí:
53 min
Koupit kurz
Certifikát absolventa
Neomezený přístup

Co se v kurzu naučíte

No more stress, anxiety and sweaty hands because of business meetings or presentations in English. Master both basic and advanced business English phrases and pave your career path to a higher position or your dream job.

V kurzu si osvojíte

Are you tired of feeling stressed before every single meeting in English at work? Do you want to speak confidently and professionally during business meetings instead of using only short nervous sentences? Is the lack of knowledge of business English holding you back from a better job or a promotion? Then this course is exactly for you! 

You will no longer look for excuses and beg your colleagues to communicate with foreign partners instead of you. You will be able to do it on your own with confidence, a smile on your face and a list of cool business English phrases in your mental “back-pocket”.

In the course, we are going to cover all the important stages of a typical business meeting in English and in each of them, we are going to study the most important phrases you can use and also expect to hear from others.

By the end of this course, you will be able to participate effectively and confidently in all sorts of business meetings in English. No more sweaty hands, shaky voice or broken English.

More specifically you will learn how to:

  • welcome participants and introduce yourself and others
  • give excuses and objectives and deliver presentations
  • express opinions, agreement and disagreement
  • give reasons and suggestions and interrupt people politely
  • clarify things, conclude and summarise the meeting
  • give compliments and also use special phrases for online meetings

As a special bonus, there is an e-book with all the phrases and their translations.

This course is for everybody who:

  • would like to feel more confident about their business English
  • would you like to run smooth and effective business meetings in English
  • wants to sound professional and confident in English
  • wants to learn both essential and more advanced phrases and vocabulary for business meetings

Osnova kurzu

Bronislav Sobotka

Bronislav Sobotka

Nadšený učitel angličtiny

Broňa je v Brně usazený učitel, milovník angličtiny a věčný optimista, který si často říká, že má asi tu nejlepší práci číst vícena světě. Pomáhá totiž lidem najít cestu k angličtině, zbavit je strachu z mluvení a radovat se z vlastních úspěchů a pokroků. Broňa se začal učit anglicky sám ve dvaceti a dotáhnul to až k červenému diplomu, zkouškám CPE a Celta, k učení angličtiny v Oxfordu.  Více na www.brona.cz

Všechny kurzy lektora Bronislav Sobotka

Hodnocení kurzu

96 %

196 hodnocení
163x
27x
5x
1x
0x

Peter R.

Kurz bol ako vždy perfektný

Reakce lektora:

“Thank you, Peter! :)“


Milan H.

Výborně poskládané, užitečný e-book ... a samozřejmě "chytlavý" přednes.

Reakce lektora:

“Thank you soooo much, Milan! :)“


Jakub Bayer

Useful, well aimed and explained to the audience. Thank You and keep up the great job, Broňa!

Reakce lektora:

“Thank you sooo much, Jakub! ☺️“

Jak kurz probíhá?

Nejde o nic složitého. Čeká vás několik krátkých videí, která mohou být doplněna pracovními sešity, kvízy nebo jinými materiály ke studiu. Na videa se můžete podívat kdykoliv. Stačí jen být připojení k internetu.

Čeká vás závěrečný test, který prověří, co jste se naučili. Za absolvovaný kurz získáte certifikát o absolvování. Test můžete zkoušet i víckrát, tak žádný stres.
Stačí v závěrečném testu získat aspoň 80 %. Certifikát zůstane uložený u absolvovaného kurzu, kdykoliv připravený ke stažení.
Je to doklad o tom, že na sobě pracujete víc, než je běžné. To vám pomůže vyniknout mezi dalšími lidmi, kteří mají zálusk na stejné pracovní místo, nebo v rámci sebe-prezentace. Nejlépe využijete certifikát ve svém životopisu (např. na Linkedin a Jobs.cz) nebo jako vytištěný dokument mezi vašimi dalšími vzdělávacími úspěchy.
Ano, lekce můžete studovat opakovaně, také je můžete přeskakovat a následně se k nim vracet. Ať už kurz zakončíte úspěšně nebo neúspěšně, můžete ho libovolně opakovat.
Doufáme, že tohle se nestane. Kdyby ale přece jen, garantujeme vám vrácení peněz bez udání důvodu do 10 dní od nákupu kurzu.