Kritické myšlení 6 - Mediální gramotnost a fact-checking

Kurzem provází  Lukáš Hána a GrowJOB

Zorientujte se ve světě médií a zlepšete se v odhalování dezinformací a manipulací!

990 Kč s DPH

Celková délka

1:05 hod

Počet lekcí

11

Hodnocení
Přidat do plánu
Certifikát absolventa
Neomezený přístup
Na co se kurz zaměřuje

Z médií čerpáme informace o tom, co se ve světě děje. Zakládáme na nich své názory a rozhodnutí. Vybíráme si podle nich, koho volit, co si koupit nebo třeba kam jet. Abychom mohli kriticky zhodnotit důvěryhodnost informací z médií, je potřeba rozumět tomu, jak fungují a jaké zájmy se v jejich práci projevují. V kurzu si ukážeme příklady manipulací a dezinformací, které vám pomohou rozpoznat další. Zároveň si představíme nástroje, techniky a otázky, které si můžete pokládat, abyste vyhodnotili důvěryhodnost zpráv a médií.

V kurzu se naučíte:

  • Orientovat ve světě médií, aktérech a vztazích mezi nimi
  • V čem spočívá hybridní válka a jaké využívá postupy
  • Na co se dívat, abyste odhalili dezinformace a manipulaci
  • Pracovat s nástroji, které vám pomohou s ověřováním zpráv
  •  Otázky, které si můžete položit, abyste kriticky zhodnotili sdělení

Kurz je určený pro:

  • Učitele
  • Novináře
  • Studenty
  • Politiky
  • Veřejnost
Celý popisek

Osvojíte si následující dovednosti
Lektoři kurzu
Lukáš Hána

Konzultant a lektor kritického myšlení ve vzdělávacím Institutu GrowJOB

Na školeních, přednáškách a konzultacích učí lidi aplikovat kritické myšlení při práci s informacemi a rozhodování. Studoval Diplomacii na VŠE a Koučink a management na Ecole Supérieure de Commerce de Rennes ve Francii. Založil projekt #krimyš (www.krimys.cz) a pomohl vytvořit kurz kritického myšlení na VŠE. Je alumni Centra pro aplikovanou racionalitu CFAR.


GrowJOB

Vzdělávací institut

Ve vzdělávacím institutu GrowJOB pomáháme zlepšovat vnitřní motivaci, efektivitu práce a spokojenost jednotlivců a lidí ve firmách. Převádíme do praxe aktuální vědecké poznatky převážně z oblasti neurověd a behaviorální ekonomie. Naší prací spoluvytváříme hodnotové společnosti skrze které přispíváme k budování hodnotového Česka.

Hodnocení kurzu

94 %

147 hodnocení
117x
20x
6x
2x
2x

Hodnocení přidávají pouze studenti s ověřeným účtem


Jakub J.

Být ve vlivu dezinformací je srovnatelné s působením v sektě. Vystoupit je složité až nemožné.. a těm kurz moc nepomůže, protože asi ani nebudou mít vůli zjistit, že žili v omylu. Jinak ale jako úvod do mediální gramotnosti je to pěkné

Reakce lektora:

“Děkuji za váš názor a hodnocení. Chápu vaše obavy ohledně dezinformací a jejich vlivu na lidi, a souhlasím s vámi, že vystoupení z takového vlivu může být obtížné. Náš kurz mediální gramotnosti je právě prvním krokem k tomu, aby si lidé uvědomili, jak důležité je kriticky přemýšlet a ověřovat informace, se kterými se setkávají. Pokud si ho tedy vůbec pustí. Je to dlouhodobý proces a věřím, že i malý krok, jako je tento kurz, může přinést pozitivní změnu.“


Michal Palas

Zajímavý kurz, doporučoval bych ale některé části aktualizovat. Vývoj technologií jde hodně dopředu.


Vladimír K.

Ďalší zo skvelých kurzov p. Hánu. Jasný a stručný návod, ako sa orientovať v dnešnom svete plnom dezinformácií a viesť svoj život hodnotnejšie na základe overených informácií. Lektor p. Hána stabilne na výbornú, ĎAKUJEM.

Reakce lektora:

“Děkuji Vladimíre, je super vidět, jak se postupně prokousáváte všemi kurzy. :)“

Často kladené dotazy
Čeká vás závěrečný test, který prověří, co jste se naučili. Za absolvovaný kurz získáte certifikát o absolvování. Test můžete zkoušet i víckrát, tak žádný stres.

Stačí v závěrečném testu získat aspoň 80%. Certifikát zůstane uložený u absolvovaného kurzu, kdykoliv připravený ke stažení.

Je to doklad o tom, že na sobě pracujete víc, než je běžné. To vám pomůže vyniknout mezi dalšími lidmi, kteří mají zálusk na stejné pracovní místo, nebo v rámci sebe-prezentace. Nejlépe využijete certifikát ve svém životopisu (např. na Linkedin a Jobs.cz) nebo jako vytištěný dokument mezi vašimi dalšími vzdělávacími úspěchy.

Ano, lekce můžete studovat opakovaně, také je můžete přeskakovat a následně se k nim vracet. Ať už kurz zakončíte úspěšně nebo neúspěšně, můžete ho libovolně opakovat.

Doufáme, že tohle se nestane. Kdyby ale přece jen, garantujeme vám vrácení peněz bez udání důvodu do 14 dní od nákupu kurzu.