Start Speaking Czech Now! - More Essentials

Kurzem provází  Vít Benešovský

Vhodné k poslechu

In this course, you will broaden your knowledge of basic Czech in a practical, straightforward way. Learn more!

690 Kč s DPH

Celková délka

42 min

Počet lekcí

11

Hodnocení
Přidat do plánu
Certifikát absolventa
Neomezený přístup
Na co se kurz zaměřuje

The course is suitable for complete beginners as well as for people who would like to revise what they already know or finally understand parts of Czech they have always found difficult. Learn how to use all types of Czech verbs, talk about years and months, family, food and the future. See how Czechs say what people and things are like, how Czech words change depending on gender, how we order at a restaurant and more using videos, worksheets and content for mobile apps carefully prepared by the teacher, Vít Benešovský, and Seduo! 

Celý popisek

Osvojíte si následující dovednosti
Lektoři kurzu
Vít Benešovský

Czech and English teacher

Mgr. Vít Benešovský (Czech With a Praguer) has taught languages since 2014. He has a bachelor’s degree in journalism and a master’s in Teaching Czech as a Second Language from Charles University in Prague. Vít has experience teaching Czech and English for language schools and NGOs (CIC - Centrum pro integraci cizinců). He runs Czech With a Praguer, an Instagram and Facebook platform about Czech, and teaches the language online and in person. Vít speaks Czech, Slovak, English, Russian and some German.

See website: www.czechwithapraguer.thinkific.com

Hodnocení kurzu

96 %

34 hodnocení
29x
3x
2x
0x
0x

Hodnocení přidávají pouze studenti s ověřeným účtem


Jan S.

super


Aleks K. K.

Test je dobre


Mihail L.

Well done. Thanks.
Good English, by the way.

Noticed in worksheet 6 ( I think), "The office is new" translated as: "ta kancelář je stará."

Často kladené dotazy
Čeká vás závěrečný test, který prověří, co jste se naučili. Za absolvovaný kurz získáte certifikát o absolvování. Test můžete zkoušet i víckrát, tak žádný stres.

Stačí v závěrečném testu získat aspoň 80%. Certifikát zůstane uložený u absolvovaného kurzu, kdykoliv připravený ke stažení.

Je to doklad o tom, že na sobě pracujete víc, než je běžné. To vám pomůže vyniknout mezi dalšími lidmi, kteří mají zálusk na stejné pracovní místo, nebo v rámci sebe-prezentace. Nejlépe využijete certifikát ve svém životopisu (např. na Linkedin a Jobs.cz) nebo jako vytištěný dokument mezi vašimi dalšími vzdělávacími úspěchy.

Ano, lekce můžete studovat opakovaně, také je můžete přeskakovat a následně se k nim vracet. Ať už kurz zakončíte úspěšně nebo neúspěšně, můžete ho libovolně opakovat.

Doufáme, že tohle se nestane. Kdyby ale přece jen, garantujeme vám vrácení peněz bez udání důvodu do 14 dní od nákupu kurzu.