Zatočte s fake news

i v audio verzi

Kurzem provází Ján Markoš Slovensky

Cena: 990 Kč s DPH

Sleva -50%: 495 Kč s DPH

Platí do 31. 1. 2023

Počet lekcí:
12
Celková délka videí:
1:02 hod
Koupit kurz
Certifikát absolventa
Neomezený přístup

Co se v kurzu naučíte

Křiklavé titulky. Šokující obrázky. Zprávy plné emocí. Těžko uvěřitelné informace. Ne všechny zprávy, které na internetu najdeme, jsou pravdivé. Vyznejte se v nich, zjednodušte život sobě i svému okolí a jednou provždy zatočte s fake news.

Fake news (dezinformace) jsou často šokující, budí více emocí a na sociálních sítích dovedou často zasáhnout větší počet příjemců než ty pravdivé a ověřené. Nepravdivé zprávy přitom obvykle nevznikají jen tak, ale jsou vytvářeny a šířeny záměrně a systematicky. Proč je jejich tvůrci šíří? Dá se na falešných zprávách vydělat? Jaké mohou mít dopady? 

Kurz Zatočte s fake news se věnuje fenoménu falešných zpráv a dezinformací. Zjistíte, proč a jakým způsobem fake news vznikají, a proč jim současné mediální prostředí tak přeje. Dozvíte se, jak s fake news bojovat: analýzou samotné zprávy, nebo zkoumáním ostatních informací k danému tématu. Podíváme se i na nejčastější narativy v ČR a SR. Získáte soubor jednoduchých pravidel - mediální hygienu, která vám do velké míry umožní chránit se před dezinformacemi.

Obsah kurzu

  • Co je fake news a proč se právě dnes dezinformacím tak daří
  • Nejčastější typy dezinformačních narativů
  • Strategie a techniky, jak rozlišit fake news za pomoci základních znaků
  • Strategie, jak u sofistikovaněji vytvořených fake news ověřit jejich pravdivost
  • Zdravé návyky pro život ve světě sociálních médií

Osnova kurzu

Ján Markoš

Ján Markoš

šachový velmistr a lektor kritického myšlení

Ján Markoš je šachový velmistr, bývalý juniorský mistr Evropy a bývalý nejlepší slovenský šachista. Je číst vícetaké autorem bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe o kritickém myšlení, jako i dalších knih o šachu a rozhodování. Nejnovější z nich nazvaná Medzi dobrom a zlom se soustřeďuje na etiku v rozhodování. V Akadémii kritického myslenia se Ján věnuje lektorování firem a organizací.

Všechny kurzy lektora Ján Markoš

Hodnocení kurzu

94 %

170 hodnocení
133x
28x
8x
1x
0x

Barbora Š.

Ďakujem. Perfektný kurz, veľmi poučný a priala by som si, aby ho videli všetci, ktorí dezinformáciami priam žijú.


Radek F.

Lehce manipulativní v "souladu" s dnešními "jedinými povolenými pravdami"... je přesně vidět jaký světonázor pan lektor prosazuje ( viz příklady, kdy sám předkládá zaručené pravdy - covidFašismus jako nezpochybnitelné...)

Reakce lektora:

“Ďakujem za reakciu! Svet by bol nudným miestom, keby sme spolu vždy a všetci len súhlasili :)“


Peter S.

obsahovo použiteľné, dobré na zamyslenie a orientáciu v mediálnom balaste

Reakce lektora:

“Ďakujem!“

Jak kurz probíhá?

Nejde o nic složitého. Čeká vás několik krátkých videí, která mohou být doplněna pracovními sešity, kvízy nebo jinými materiály ke studiu. Na videa se můžete podívat kdykoliv. Stačí jen být připojení k internetu.

Čeká vás závěrečný test, který prověří, co jste se naučili. Za absolvovaný kurz získáte certifikát o absolvování. Test můžete zkoušet i víckrát, tak žádný stres.
Stačí v závěrečném testu získat aspoň 80 %. Certifikát zůstane uložený u absolvovaného kurzu, kdykoliv připravený ke stažení.
Je to doklad o tom, že na sobě pracujete víc, než je běžné. To vám pomůže vyniknout mezi dalšími lidmi, kteří mají zálusk na stejné pracovní místo, nebo v rámci sebe-prezentace. Nejlépe využijete certifikát ve svém životopisu (např. na Linkedin a Jobs.cz) nebo jako vytištěný dokument mezi vašimi dalšími vzdělávacími úspěchy.
Ano, lekce můžete studovat opakovaně, také je můžete přeskakovat a následně se k nim vracet. Ať už kurz zakončíte úspěšně nebo neúspěšně, můžete ho libovolně opakovat.
Doufáme, že tohle se nestane. Kdyby ale přece jen, garantujeme vám vrácení peněz bez udání důvodu do 10 dní od nákupu kurzu.