Mastering (the art of) Business English

Novinka

Kurzem provází  Luke Ponsford

Vhodné k poslechu

Enhance your business English skills in a broad range of situations. Build your confidence and deepen your knowledge of the phrases, expressions and techniques native speakers employ when negotiating, making small talk or participating in a discussion. Celý popisek

1 090 Kč s DPH

Celková délka

1:06 hod

Počet lekcí

21

Hodnocení
Přidat do plánu
Certifikát absolventa
Neomezený přístup
Na co se kurz zaměřuje

Do you wish to expand your knowledge of business English? To feel more self-assured using English in a business context? Would you like to discover a range of expressions, structures and techniques that will make your business English richer, more fluent and more engaging? Do you want to discover how native speakers communicate when doing business and add these techniques to your repertoire? If the answer to any or all of these is yes, then this is the course for you.

In this course we’ll extend your knowledge of business English to ensure you have the words and techniques to give you a sense of confidence when communicating in English in a work environment, whether you’re participating in a discussion, negotiating or making small talk.

By the end of this course, you’ll be able to both employ and understand a wide range of more complex, but useful expressions native English speakers use in a variety of different business situations. This will ensure you’ll be in possession of greater confidence, fluency and accuracy when using English in a business context.

More specifically you will learn how to:

 • meet and greet, make small talk and build rapport
 • agree and disagree, express dissatisfaction
 • negotiate and be persuasive
 • check understanding, paraphrase and get your point across
 • manage conflict, raise difficult points, deal with difficult questions
 • say no and avoid saying no

As a special bonus, there is an e-book with all the phrases, expressions and structures.

This course is for everybody who:

 • wants to expand their knowledge of business English
 • would like to feel more confident about their business English
 • wishes to improve their fluency and accuracy when using English in a business context
 • wants to learn more advanced and idiomatic ways to communicate in business English
 • wants to add greater variety to the way they use English in a business environment
Celý popisek

Osvojíte si následující dovednosti
Lektoři kurzu
Luke Ponsford

English teacher and language consultant

Luke is a CELTA-qualified teacher who has been teaching general and business English in the Czech Republic to students of all levels both face-to-face and online since 2009.

Before  becoming an English teacher, Luke studied German and Russian (BA Hons) and Central and East Europe Literature and Culture (MA) at the University of London. He also spent over ten years working in small, medium and large businesses in the UK, often with colleagues who were non-native English speakers.

All of which means he knows which areas can be problematic for learners of English, and is ideally positioned to offer guidance, advice and solutions.

 

Hodnocení kurzu

100 %

1 hodnocení
1x
0x
0x
0x
0x

Hodnocení přidávají pouze studenti s ověřeným účtem


a buďte první, kdo přidá recenzi.
Často kladené dotazy
Čeká vás závěrečný test, který prověří, co jste se naučili. Za absolvovaný kurz získáte certifikát o absolvování. Test můžete zkoušet i víckrát, tak žádný stres.

Stačí v závěrečném testu získat aspoň 80%. Certifikát zůstane uložený u absolvovaného kurzu, kdykoliv připravený ke stažení.

Je to doklad o tom, že na sobě pracujete víc, než je běžné. To vám pomůže vyniknout mezi dalšími lidmi, kteří mají zálusk na stejné pracovní místo, nebo v rámci sebe-prezentace. Nejlépe využijete certifikát ve svém životopisu (např. na Linkedin a Jobs.cz) nebo jako vytištěný dokument mezi vašimi dalšími vzdělávacími úspěchy.

Ano, lekce můžete studovat opakovaně, také je můžete přeskakovat a následně se k nim vracet. Ať už kurz zakončíte úspěšně nebo neúspěšně, můžete ho libovolně opakovat.

Doufáme, že tohle se nestane. Kdyby ale přece jen, garantujeme vám vrácení peněz bez udání důvodu do 14 dní od nákupu kurzu.