(Not so) Basic Business English

Novinka

Kurzem provází  Luke Ponsford

Vhodné k poslechu

Enhance your business English skills and boost your confidence in various professional scenarios, mastering a range of commonly used phrases and expressions. Boost your repertoire by actively embracing these linguistic tools. Celý popisek

1 090 Kč s DPH

Celková délka

55 min

Počet lekcí

19

Hodnocení
Přidat do plánu
Certifikát absolventa
Neomezený přístup
Na co se kurz zaměřuje

Do you want to move beyond the basics of business English? To feel confident using English in a business context? Would you like to discover a range of expressions and structures that will make your business English richer, more fluent and more engaging? Do you wish to learn how native speakers communicate when doing business and add these skills to your repertoire? If the answer to any or all of these is yes, then this is the course for you.

In this course we’ll build upon the basics of business English and expand your knowledge to ensure you have the words and techniques to feel self-assured when communicating in English in a work environment, whether you’re participating in a meeting, giving a presentation or solving a problem. By the end of this course, you’ll be able to both use and understand a wide range of more complex, but useful expressions native English speakers employ in a variety of different business situations. This will mean you’ll be more confident, fluent, accurate and engaging when using English in a business environment.

More specifically you will learn how to:

 • structure and give coherent and engaging presentations
 • describe statistics and data
 • request, give and clarify updates
 • resolve problems
 • offer opinions and make suggestions
 • lead and manage a meeting or discussion

This course is for everybody who:

 • wants to expand their knowledge of business English
 • would like to feel more confident about their business English
 • wishes to improve their fluency and accuracy when using English in a business context
 • wants to learn more advanced and idiomatic ways to communicate in business English
 • wants to add greater variety to the way they use English in a business environment

As a special bonus, there is an e-book with all the phrases, expressions and structures.

Celý popisek

Osvojíte si následující dovednosti
Lektoři kurzu
Luke Ponsford

English teacher and language consultant

Luke is a CELTA-qualified teacher who has been teaching general and business English in the Czech Republic to students of all levels both face-to-face and online since 2009.

Before  becoming an English teacher, Luke studied German and Russian (BA Hons) and Central and East Europe Literature and Culture (MA) at the University of London. He also spent over ten years working in small, medium and large businesses in the UK, often with colleagues who were non-native English speakers.

All of which means he knows which areas can be problematic for learners of English, and is ideally positioned to offer guidance, advice and solutions.

 

Hodnocení kurzu

97 %

18 hodnocení
15x
3x
0x
0x
0x

Hodnocení přidávají pouze studenti s ověřeným účtem


Andrea B.

Finally great course from native speaker with lovely english and super handy examples 👍

Často kladené dotazy
Čeká vás závěrečný test, který prověří, co jste se naučili. Za absolvovaný kurz získáte certifikát o absolvování. Test můžete zkoušet i víckrát, tak žádný stres.

Stačí v závěrečném testu získat aspoň 80%. Certifikát zůstane uložený u absolvovaného kurzu, kdykoliv připravený ke stažení.

Je to doklad o tom, že na sobě pracujete víc, než je běžné. To vám pomůže vyniknout mezi dalšími lidmi, kteří mají zálusk na stejné pracovní místo, nebo v rámci sebe-prezentace. Nejlépe využijete certifikát ve svém životopisu (např. na Linkedin a Jobs.cz) nebo jako vytištěný dokument mezi vašimi dalšími vzdělávacími úspěchy.

Ano, lekce můžete studovat opakovaně, také je můžete přeskakovat a následně se k nim vracet. Ať už kurz zakončíte úspěšně nebo neúspěšně, můžete ho libovolně opakovat.

Doufáme, že tohle se nestane. Kdyby ale přece jen, garantujeme vám vrácení peněz bez udání důvodu do 14 dní od nákupu kurzu.