Šikana v práci: jak ji rozeznat a řešit

Kurzem provází  Michaela Švejdová

Vhodné k poslechu

Věděli jste, že se šikanou má zkušenosti každý 5. zaměstnanec a až 18 % lidí odchází z firmy z důvodů špatného zacházení? Šikana je aktuální nejen ve školách, ale také v práci. Co v takové situaci dělat a je vůbec cesta ven? Celý popisek

590 Kč s DPH

Celková délka

40 min

Počet lekcí

10

Hodnocení
Přidat do plánu
Certifikát absolventa
Neomezený přístup
Na co se kurz zaměřuje

Pouštět na kašlajícího kolegu záměrně klimatizaci, měnit mu přístupová hesla, aby nemohl pracovat, nebo ho dokonce fyzicky napadat. I to jsou projevy šikany na českých pracovištích. Většina ji začne řešit pozdě nebo ji neřeší vůbec. Šikana sama od sebe nepřejde a jednotlivec je na ni krátký.  

Fenoménem odpovědných organizací a firem dnešní doby je šikanu efektivně řešit a nastavovat vhodná opatření. V kurzu se dozvíte, jak se může oběť nebo vedení vyvarovat základních chyb a pomoci svým kolegům. Zorientujte se v problematice vztahové patologie a můžete ještě více podporovat důstojné pracoviště v praxi. 

 V kurzu se dozvíte:

  • Co je a co není šikana
  • Jaké jsou nejčastější útoky šikany
  • Jaké jsou její projevy, průběh a také její důsledky
  • Jak šikanu v práci řešit
  • Jak se chránit a kde hledat pomoc
  • Jak se nestát obětí, mobberem
  • Jak šikanu zastavit tím, že ji nebudeme podporovat

Pro koho je kurz určen:

  • pracovníkům ve firmě, kterým může otevřít oči a dozvědět se, jak pomoci obětem šikany
  • personalistům a manažerům, kterým může nabídnout vodítko první pomoci při rychlém odhalení a zastavení šikany
  • obětem šikany, které mohou získat návod na řešení svého problému
Celý popisek

Osvojíte si následující dovednosti
Lektoři kurzu
Michaela Švejdová

Konzultantka v oblasti šikany

Michaela je expertka na důstojné pracoviště, prevenci a eliminaci šikany v práci. Zakladatelka číst víceinformačního portálu www.sikanavpraci.cz, Mobbing Free Institutu, z.ú. a Inkognito klubu. Její metodiky a příručky na odkrývání násilí na pracovišti využívají inspektoráty práce i státní sektor. Zaměřuje se na vzdělávání interních specialistu, stabilizaci a vytváření důstojných pracovišť v praxi, provází oběti v eliminačním procesu. Věnuje se také psychohygieně, Eko Art Terapii, PR a přináší do firem novou formu prožitkově vzdělávacích akcí skrze ALLfest.cz.

Hodnocení kurzu

94 %

275 hodnocení
214x
45x
10x
4x
2x

Hodnocení přidávají pouze studenti s ověřeným účtem


Hana K.

Díky za tipy. Co dělat, když člověk zkusil smírčí taktiky (pozvání na kafe a popovídání si, nabídka vstřícné pomoci, která však byla odmítnuta, snaha o rozhovor a narovnání vztahů, ale bylo mi řečeno, proč stále hledám vztahy...). Situace se třeba po tom kafi chvíli zdála lepší, ale po čase se vše zase vrátilo zpět a komunikace téměř vůbec nefunguje? Člověk se proti takovému protějšku raději uzavře a nekomunikuje také (možná právě z obavy o to, že otevřenost může být použita proti němu)...

Reakce lektora:

“Z mého pohledu je práce právě o vztazích a tam, kde nejsou na pracovišti vztahy zdravé, tak to nebude dlouhodobě fungovat. Myslím, že jste zvolila skvělý potup a pokud jste vyzkoušela vstřícnost, která nezabrala, je potřeba hledat dál. Tedy pokud šikana stále přetrvává, pište si deník a shromažďujte důkazy šikanózního jednání, na které pak můžete konkrétně poukázat a vyhranit se. Říci, jak se cítíte a nastavit hranice a vzájemný respekt. Je dobré poukázat na to, co vám dané chování způsobuje, především v případě, pokud se jedná o mobbing nevědomý. V případě vědomé likvidace vaší osoby je velmi pravděpodobné, že útoky zesílí a pak je dobré mít oporu a odbornou pomoc. Hledejte příčiny. Pokud jste příliš přátelská, můžete lidi svou otevřeností ohrožovat a oni mohou reagovat podrážděně a útočit na vás. Obvykle to není problém váš, ale jejich. Stáhnutí se, přesměrování pozornosti jinam, tam kam má smysl, může také pomoci. Pokud útoky pokračují, je dobré oslovit vedení, HR s vyplněnou inventurou útoků, kterou najdete zde: https://sikanavpraci.cz/oznamovatele/ a požádat je o pomoc v řešení. Případně nám nechejte email v rámci inventarizace (dotazníku) a my se vám ozveme. Pro konkrétní eliminaci je potřeba znát více souvislostí, charakter firemní kultury, vedení, mobbera i pracoviště. Pak můžeme lépe zacílit a být efektivnější. Každopádně je skvělé, že nenecháváte situaci náhodě a snažíte se ji řešit. Jen díky lidem, jako jste vy, se nám daří situaci na pracovištích měnit. Je potřeba o tom mluvit...“


Petr Kořínek

Díky za zajímavý kurz.


Karolina M.

Ďakujem. Jednoducho, prehľadne a trefne podpísanie faktov a pomenovaní.

Často kladené dotazy
Čeká vás závěrečný test, který prověří, co jste se naučili. Za absolvovaný kurz získáte certifikát o absolvování. Test můžete zkoušet i víckrát, tak žádný stres.

Stačí v závěrečném testu získat aspoň 80 %. Certifikát zůstane uložený u absolvovaného kurzu, kdykoliv připravený ke stažení.

Je to doklad o tom, že na sobě pracujete víc, než je běžné. To vám pomůže vyniknout mezi dalšími lidmi, kteří mají zálusk na stejné pracovní místo, nebo v rámci sebe-prezentace. Nejlépe využijete certifikát ve svém životopisu (např. na Linkedin a Jobs.cz) nebo jako vytištěný dokument mezi vašimi dalšími vzdělávacími úspěchy.

Ano, lekce můžete studovat opakovaně, také je můžete přeskakovat a následně se k nim vracet. Ať už kurz zakončíte úspěšně nebo neúspěšně, můžete ho libovolně opakovat.

Doufáme, že tohle se nestane. Kdyby ale přece jen, garantujeme vám vrácení peněz bez udání důvodu do 10 dní od nákupu kurzu.