Získáte přístup do zkušební verze a firemní administrace Seduo – na 21 dní zdarma a bez závazků. Rádi vám ho také individuálně představíme a poradíme, jak z něho vytěžit maximum. Můžete nám napsat nebo rovnou zavolat.
Cesta k dobrému jazykovému stylu
NejprodávanějšíKurzem provází Jan Táborský
Zaměřte se na to, co je v textu opravdu důležité: na přesnost a eleganci slov a vět!
Psát bez pravopisných chyb je fajn – ale bohužel to nestačí. Aby se naše texty daly číst, musíme to umět se svou slovní zásobou a musíme být schopni vytvářet srozumitelné a stylově vytříbené věty. Zjistěte, na co si dát pozor a jak bezbolestně zlepšit svůj jazykový styl.
Tento mikrokurz jsme připravili pro všechny, kterým záleží na stylistické kvalitě jejich textů.
Určitě ho ocení:
- pracovníci v administrativě,
- vedoucí a manažeři,
- autoři webů a příspěvků na sociální sítě,
- blogeři
- a vůbec všichni, kteří tuší, že text o nás vypovídá víc, než si umíme představit.
Podíváme se na řadu konkrétních jazykových jevů, které vám mohou vylepšit styl vašich textů. Sáhneme do slovní zásoby, skloňování, časování i větné skladby… Ďábel je skryt v detailu!
Související kurzy:
Osnova kurzu
Všechny lekce jsou přístupné11 lekcí · 21 min
Otevřít všechny kapitoly Zavřít všechny kapitoly
Specialista na český jazyk
Jan Táborský je jazykový korektor a lektor češtiny pro Čechy. Zkušenosti získal při výuce na Filozofické fakultě UK, na několika redakčních místech a při vedení velkého množství kurzů českého pravopisu, stylistiky a úpravy dokumentů pro nejrůznější instituce (v komerční i neziskové sféře). Založil agenturu Syntagma a je autorem knihy Jazykové jednohubky (Zoner Press, 2014).
86 %
Hodnocení přidávají pouze studenti s ověřeným účtem
Spousta cenných rad a přehledně zpracované okruhy.
Představené časté omyly pisatelů či mluvčích byly vybrány vhodně. Projev byl svižný a jasný. Za důležité považuji upozornění na webové i tištěné jazykové příručky, resp. autority. Mám dvě připomínky: V 7. kapitole (zájmena) mluvčí řekl "poněkuď". Nejdřív jsem si myslel, že jsem se přeslechl, ale opakované poslouchání výslovnosti ukazuje tento opravdu "hovorový" zlozvyk. Ve větě obsahující spojení "skromný finanční příspěvek" je chyba, protože autor sdělení spíše myslel "skrovný", tj. nepatrný, nikoli "skromný", tj. nenáročný. U 1. otázky testu mělo být, myslím, povoleno více možností odpovědí. Zdraví a spokojené Čechy přeje MS
*******